Ke každému městu patří bezesporu tržnice a trhy, které vyhledávají nejen jeho obyvatelé, ale i návštěvníci města. Praha o jednu takovou tržnici v minulosti přišla, ale nyní by se vše mělo napravit. Zastupitelstvo na svém zasedání rozhodlo o obnově historické podoby Staroměstské tržnice, do které by se měli vrátit stánky se zeleninou, ovocem a dalšími potravinami.
Od roku 1897 se v prostorách neorenesanční Staroměstské radnice, kterou tvoří blok domů mezi ulicí 28. října a Rytířskou ulicí na Starém Městě pražském, rozprostíraly různě zaměřené trhy. Místo citlivé ochrany a obnovy došlo v 80. letech 20. století k rekonstrukci, která zakryla její historický ráz i krásu. Dnes je obří prostor s litinovými sloupy, železnou konstrukcí a proskleným stropem k nepoznání. V přízemí budovy se rozprostírá supermarket a další obchody českých i vietnamských obchodníků. Tržnice tak přestala být živou tepnou na hranici Starého a Nového Města, ale stal se z ní šedivý, nepotřebný a ušmudlaný kout, kam se bojí vstoupit i místní, natož cizinci. To by se však mělo v dohledné době změnit.
„Tržnice byla jednou z nejmodernějších v Evropě. Její konstrukce ze zdobných litinových sloupů je technickým i estetickým unikátem. Třeba litinové sloupy jsou duté a sloužily jako ventilace do sklepních prostor, kde byly sklady a chladírny. Jedinečné bylo i osvětlení obloukovými lampami Františka Křižíka. Tržnici zdobí malované lunety s motivy pražských trhů a znaky českých měst. Všude na světě by patřila ke klenotům a chloubám města. V Praze se z ní stala mrtvá zóna,“ sdělil radní pro správu městského majetku Grabein Procházka.
Zastupitelstvo hlavního města Prahy na červnovém zasedání rozhodlo o obnově tržnice do původní podoby. Socialistická vestavba by měla být odstraněna a v tržnici by měl být obnoven stánkový prodej. Praha tímto krokem chce, aby se tržnice opět stala součástí veřejného prostoru, atraktivním a vyhledávaným cílem Pražanů i jejich návštěvníků.
Náklady na obnovu se odhadují na 250 milion korun. Taková investice je pro město vskutku vysoká, a proto se Praha rozhodla pro formu koncesionářské smlouvy. Koncesionář se zaváže provést vlastním nákladem rekonstrukci a obnovu Staroměstské tržnice podle projektové dokumentace, kterou určí město. Zabezpečí také využití a provoz trhu.
„Rozhodně si ve smlouvě pohlídáme, aby se z tržnice nestala herna nebo zastavárna, aby se tu neprodávaly cetky a pochybné suvenýry, oblečení a další nesmysly. Bude to klasická tržnice se zeleninou, ovocem a dalšími potravinami. Jsem moc rád, že historické centrum města získá opět svoji duši,“ uzavřel radní Grabein Procházka.
Foto a zdroj: praha.eu
(ewe)
|